WITAJ! DAJ SIĘ POZYTYWNIE ZASKOCZYĆ NASZYM CENOM I TERMINOM. ZACHĘCAMY DO KONTAKTU!

 

Tymczasowe obiekty budowlane?
Tymczasowe obiekty budowlane?

  Stróżówki, wartownie i pawilony jako tymczasowe obiekty budowlane

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie Prawo budowlane (art.3 pkt 5) tymczasowy obiekt budowlany to: 

„obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe, przenośne wolno stojące maszty antenowe”.

Obiekty z płyt warstwowych - m.in. wartownie, pawilony handlowe, pawilony biurowe, stróżówki, baraki, kioski, kontenery - przeznaczone do posadowienia na utwardzonym gruncie (np. wylewce betonowej, kostce brukowej, bloczkach fundamentowych) nie stanowią budynków w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (art.3 pkt 2). To tymczasowe obiekty budowlane, skonstruowane jako rozbieralne, które nie są trwale związane z gruntem i nie posiadają fundamentów.

  Pozwolenie na budowę

Kwestię uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu tymczasowego reguluje ustawa Prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 7.

W myśl zawartych tam zapisów decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest wymagana w odniesieniu do tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.

Ustawodawca nakłada jednak na inwestora obowiązek wykonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 Prawa budowlanego. Zgłoszenie takie powinno być złożone w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Po upływie maksymalnie 180 dni użytkowania konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla obiektu postawionego jako tymczasowy, co umożliwi dalsze, legalne jego użytkowanie.

Należy pamiętać, że tymczasowe obiekty budowlane bez wymaganego prawem pozwolenia czy zgłoszenia będą traktowane jako samowola budowlana. Podobnie stanie się jeśli zostanie przekroczony maksymalny okres użytkowania obiektu tymczasowego (180 dni).

Nie wymaga się decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ustawy Prawo budowlane, dla budowy:

„obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych”.


© Tymczasowe obiekty budowlane - autor: Monika - MOBILBUD - 2022 ©


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl